Ash Wednesday Mass Schedule 2016
ALPHABETICAL BY CITY
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Ash Wednesday Mass Schedule 2016
ALGOMA — St. Mary: 10 a.m. (Mass), 4:30 & 7 p.m. (Service w/Ashes)
AMBERG — St. Agnes: 8 a.m.
ANTIGO — St. John: 8:30 a.m. & 5:30 p.m.
Ss. Mary and Hyacinth: 7:30 a.m. (Mass), 4:30 & 7 p.m. (Service w/Ashes)
APPLETON — Sacred Heart: 8 a.m. & 6:30 p.m.
St. Bernadette: 8:30 a.m., 4:15 & 6:45 p.m.
St. Bernard: 8 a.m., 4:45 & 6:45 p.m.
St. Mary: 12:05 & 4:30 p.m.
St. Thomas More: 7 & 10:30 a.m., 6:30 p.m.
ARMSTRONG CREEK — St. Stanislaus Kostka: 5:30 p.m.
BAY SETTLEMENT — Holy Cross: 8 a.m. & 6:30 p.m.
BLACK CREEK — St. Mary: 7 a.m., 3:30 & 6:30 p.m.
BRILLION — Holy Family: 8:30 a.m., 4 & 6:30 p.m.
BRUSSELS — St. Francis and St. Mary: 8 a.m. & 6:30 p.m.
CASCO — Holy Trinity: 8 a.m. & 4:10 p.m.
CECIL — St. Martin: 7 p.m.
CHAMPION — St. Joseph: 5:30 p.m. (Service w/Ashes)
Shrine of Our Lady of Good Help: 11 a.m.
CHILTON — Good Shepherd: 8:30 a.m., noon & 6:30 p.m.
CLARKS MILLS — St. Mary of the Immaculate Conception: 8:15 a.m.
COLEMAN/LENA — St. Anne: 3:30 p.m. (Lena) & 6 p.m. (Coleman)
COMBINED LOCKS — St. Paul: 7:30 a.m. & 6:30 p.m.
COOPERSTOWN — St. James: 7 p.m.
CRIVITZ — St. Mary: 7:30 a.m., 2:05 & 7 p.m.
DENMARK — All Saints: 8:15 a.m. & 5:45 p.m.
Carmelite Monastery: 7 a.m.
DE PERE — Our Lady of Lourdes: 7 & 8:45 a.m., 6:30 p.m.
St. Francis Xavier: 7:30 a.m. & 8:35 a.m. (school Mass), 12:05 & 7 p.m.
St. Mary: 8:30 a.m. & 5:30 p.m.
St. Norbert Abbey: 4:30 p.m.
St. Norbert College (Old St. Joseph Church): noon & 6:30 p.m.
DYCKESVILLE — St. Louis: 9 a.m. & 7 p.m.
EGG HARBOR/NORTHERN DOOR COUNTY — Stella Maris: 8 a.m. (Egg Harbor), noon (Sister Bay), 4:15 & 7 p.m. (Baileys Harbor)
ELCHO — Holy Family: 6 p.m.
FLINTVILLE — Ss. Edward and Isidore: 8:30 a.m. & 6:30 p.m.
FLORENCE — Immaculate Conception: 8:30 a.m. & 6:30 p.m.
FRANCIS CREEK — St. Anne: 8 a.m. & 6 p.m.
FREEDOM — St Nicholas: 11 a.m. (Mass), 4 & 7 p.m. (Service w/Ashes)
GLENMORE/STARK — St. Mary: 7 p.m. (Glenmore)
GOODMAN — St. Joan of Arc: 9 a.m.
GREEN BAY — St. Francis Xavier Cathedral: 6 a.m. & 6 p.m. (with Bishop Ricken)
Annunciation of the Blessed Virgin Mary: 8 a.m.
Mauthe Center at UWGB: 9 p.m. (with Bishop Ricken)
Nativity of Our Lord: 6:45 a.m. & noon (Service w/Ashes), 8 a.m. & 6:30 p.m. (Mass)
Prince of Peace: 7:30 a.m. & 6:30 p.m.
Resurrection: 6:30 & 8:05 a.m., 6 p.m.
St. Agnes: 8:45 a.m. (School Mass), noon & 6:30 p.m.
St. Bernard: 8:45 a.m., noon (Service w/Ashes), 5:30 p.m.
St. Elizabeth Ann Seton: 9 a.m. & 6:30 p.m.
St. John the Evangelist: 8:30 a.m.
St. Joseph: 7 p.m.
St. Jude: noon
St. Mary of the Angels: 7 & 8:30 a.m., 6 p.m. (Service w/Ashes)
St. Matthew: 8:15 a.m. & 6:30 p.m.
St. Patrick: 5:30 p.m.
Ss. Peter and Paul: 8 a.m. & 4 p.m. (Mass), 6:30 p.m. (Spanish Service w/Ashes)
St. Philip the Apostle: 7:30 a.m. & 5 p.m. (English) & 6:30 p.m. (Spanish)
St. Willebrord: 7:15 a.m., 12:05 p.m. (English), 6 p.m. (Bilingual), 10 a.m., 4:45 & 7:30 p.m. (Spanish)
GREENLEAF — St. Clare: 8 a.m. (Askeaton), 5:30 p.m. (Wrightstown), 6:30 p.m. (Greenleaf)
GRESHAM — St. Francis: 8 p.m.
HILBERT — St. Mary: 8:30 a.m. (Service w/Ashes)
HORTONVILLE — Ss. Peter and Paul: 6:30 p.m.
HOWARD — St. John the Baptist: 6:30 a.m. & 5 p.m. (Service w/Ashes), 8:30 a.m. & 6:30 p.m. (Mass)
HUMBOLDT — St. Thomas the Apostle: 8 a.m. (Mass) & 7 p.m. (Service)
INSTITUTE — Ss. Peter and Paul: 7 p.m.
ISAAR — St. Sebastian: 11 a.m.
KAUKAUNA — Holy Cross: 7 & 8:20 a.m., 4 & 6:30 p.m.
St. Katharine Drexel: 8:30 a.m. & 12:10 p.m. (St. Mary site), 6:30 p.m. (St. Francis site)
KELLNERSVILLE — St. Joseph: 7 p.m.
KESHENA — St. Michael: 6 p.m.
KEWAUNEE — Holy Rosary: 8:05 a.m. (Mass) & 6:30 p.m. (Service w/Ashes)
KIEL — Ss. Peter and Paul: 8 a.m. & 6:30 p.m.
KIMBERLY/DARBOY — Holy Spirit: 8:15 a.m. (Darboy) & 7 p.m. (Kimberly)
KRAKOW — St. Casimir: 7 p.m.
LAKEWOOD — St. Mary of the Lake: 8:30 a.m. & 5 p.m. (Lakewood)
LAONA — St. Leonard: 7:30 a.m. & 6:30 p.m.
LEBANON — St. Patrick: 8 a.m. & 8 p.m.
LEOPOLIS — St. Mary: 7 a.m.
LINCOLN/ROSIERE — St. Peter and St. Hubert: 9:30 a.m. (Rosiere) & 7 p.m. (Lincoln)
LITTLE CHUTE — St. John Nepomucene: 5 & 7 p.m. (Service w/Ashes)
LITTLE SUAMICO — St. Pius: 7 p.m.
LUXEMBURG — Immaculate Conception (St. Mary): 8 a.m. & 7:30 p.m.
MACKVILLE — St. Edward: 8:15 a.m. & 6:30 p.m.
MANAWA — Sacred Heart: 7 p.m.
MANITOWOC — St. Francis of Assisi: 6:45 a.m. (Grand), 8:45 a.m. (Marshall), 9 a.m. (Waldo), 12:10 p.m. (Grand), (Masses); 4:30 p.m. (Marshall), 5:30 p.m. (Grand), (Service w/Ashes), 6:30 p.m. (Waldo), (Ecumenical Service)
MAPLEWOOD — Holy Name of Mary: 6:30 p.m.
MARINETTE — Holy Family: 8:30 a.m. (St. Joseph) & 6 p.m. (Our Lady of Lourdes)
MARION — St. Mary: 6 p.m.
MENASHA — St. John: 6 p.m.
St. Mary: 8:10 a.m.
St. Patrick: 6:15 p.m.
MISHICOT — Holy Cross: 6 p.m.
NAVARINO — St. Lawrence: 6:30 p.m.
NEENAH — St. Margaret Mary: 8 a.m.
NEOPIT — St. Anthony: 5 p.m.
NEVA — St. Wenceslaus: 7 p.m.
NEW LONDON — Most Precious Blood: 8:30 a.m. & 6:30 p.m.
NEWTON — St. Thomas the Apostle: 9 a.m. & 7 p.m.
NIAGARA — St. Anthony: 6 p.m.
OCONTO — Holy Trinity: 6:30 p.m.
OCONTO FALLS — St. Anthony: 8:30 a.m. & 6:30 p.m.
OMRO — St. Mary: 7:30 a.m. (Low w/Communion) & 6:30 p.m.
OSHKOSH — Most Blessed Sacrament: 7 & 9 a.m. (St. Mary site), 12:10 & 6:30 p.m. (St. Peter site)
St. Jude the Apostle: 7:30 a.m. & 6:30 p.m. (Sacred Heart site), 9 a.m. & 12:15 p.m. (St. Vincent site)
PESHTIGO — St. Mary: 12:30 p.m. (Service w/Ashes) & 6 p.m. (Mass)
PICKEREL — St. Mary: 4 p.m.
PLAINFIELD — St. Paul: 8 a.m. & 5 p.m. (Mass), 7 p.m. (Service w/Ashes)
POY SIPPI — Sacred Heart of Jesus: 6:30 p.m.
PULASKI — Assumption of the Blessed Virgin Mary: 7 & 10 a.m., 7 p.m.
REDGRANITE — St. Mark: 8 a.m. & 6:30 p.m.
ST. NAZIANZ — St. Gregory: 8:15 a.m.
SCHOOL HILL — Holy Trinity: 7 p.m.
SEYMOUR — St. John the Baptist: 8:15 a.m. & 6:30 p.m.
SHAWANO — Sacred Heart: 8:15 a.m., 4 & 6:45 p.m.
SHERWOOD/ST. JOHN — St. John-Sacred Heart: 8:30 a.m. (Sherwood) & 7 p.m. (St. John) (both Service w/Ashes)
SHIOCTON — St. Denis: 6 p.m.
SOBIESKI — St. Maximilian Kolbe: 8 a.m. & 7 p.m.
STANGELVILLE — St. Therese de Lisieux: 8 a.m. (Stangelville) & 7:30 p.m. (Pilsen)
STEPHENSVILLE — St. Patrick: 8:30 a.m.
STOCKBRIDGE — St. Mary: 6 p.m. (Service w/Ashes)
STURGEON BAY — Corpus Christi: 8:20 a.m. & 6:30 p.m.
St. Joseph: 8:30 a.m. & 5 p.m.
SUAMICO — St. Benedict: 8 a.m. & 7 p.m.
SURING — St. Michael: 6 p.m. (Suring)
TWO RIVERS — St. Peter the Fisherman: 8 a.m. & 6 p.m.
WAUPACA — St. Mary Magdalene: 12:10 & 7 p.m.
WAUSAUKEE — St. Augustine: 6:30 p.m.
WAUTOMA — St. Joseph: 8 a.m., noon & 6:30 p.m.
WEYAUWEGA — Ss. Peter and Paul: 5:30 p.m.
WHITELAW — St. Michael: 6:30 p.m.
WINNECONNE — St. Mary: 7:30 a.m. (Service w/Ashes) & 4:30 p.m. (Mass)
WITTENBERG — Holy Family: 7 a.m. (Service w/Ashes)
The post Ash Wednesday Mass Schedule 2016 appeared first on The Compass.